Co to są patogeny?

Patogeny potrafią siać prawdziwe spustoszenie w organizmach ludzi i zwierząt. Czynniki te wywołują wiele chorób – od drobnych po te zagrażające życiu. Dziś, gdy świat zmaga się z szalejącą pandemią koronawirusa, zrozumienie tego, czym są patogeny, staje się szczególnie ważne.

Patogeny są czynnikami, które wywołują szereg nieprawidłowości (patologii) w fizjologii i morfologii organizmów. To właśnie zdolność wywoływania stanu chorobowego jest wspólną cechą różnorodnej grupy patogenów. Właściwe rozpoznanie czynnika chorobotwórczego pozwala uchronić resztę osób przed zarażeniem, zwłaszcza poprzez izolację osób zakażonych. Wiele z patogenów jest bowiem odpornych na działanie dostępnych dziś antybiotyków.

Wyróżnia się kilka rodzajów patogenów:

patogeny biologiczne – np. wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty

patogeny chemiczne – np. substancje żrące, toksyny czy niedobory pokarmowe

patogeny fizyczne – np. temperatura, promieniowanie, silne pole magnetyczne

Jak dochodzi do zakażenia patogenem?

Do zakażenia czynnikiem chorobotwórczym może dojść drogą powietrzno-kropelkową, gdy znajdziemy się w towarzystwie osoby zakażonej patogenem. Poprzez kichanie, kaszel czy nawet śmiech mikrokropelki jej śliny rozpylane są w powietrzu i zakażają osoby, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu.

Jednak kontakt z zarażonym to nie jedyna metoda, jaką można się zakazić czynnikiem chorobotwórczym. Do narażenia na kontakt z patogenem może dojść na przykład poprzez wypicie skażonej wody lub spożywanie niewłaściwie przetworzonej żywności.

Jak chronić się przed patogenami?

Choć nie można całkowicie uniknąć kontaktu z potencjalnymi czynnikami chorobotwórczymi, możemy znacznie zminimalizować ryzyko zarażenia. W tym celu należy wyrobić w sobie kilka niezwykle istotnych nawyków, które umożliwią zachowanie właściwego poziomu higieny. Koniecznie myjmy ręce po skorzystaniu z toalety, zwłaszcza tej publicznej. Nigdy nie zapominajmy również o dokładnym myciu rąk po każdym powrocie do domu z pracy czy z zakupów.

W kwestii zachowania odpowiedniego poziomu ochrony przed patogenami ważna jest również właściwa obróbka cieplna produktów żywnościowych, a przede wszystkim surowego mięsa. Zadbajmy również o to, by regularnie dezynfekować wszelkie powierzchnie, które były narażone na kontakt z zarazkami, czyli m.in. blaty, deski do krojenia i gąbki do zmywania naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *