Dezynfekcja biura. Jakie są zalecenia

W związku z pandemią koronawirusa wiele przedsiębiorstw musiało tymczasowo zawiesić swoją działalność lub przejść na zdalne wykonywanie obowiązków. Dziś, gdy Polacy wracają do swoich miejsc pracy, dezynfekcja biura może być jedynym sposobem na zapewnienie im odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Jeszcze do niedawna wiele firm było tymczasowo zamkniętych w związku z ogólnopolską kwarantanną. Teraz jednak przedsiębiorstwa wznawiają swoją pracę, a Polacy masowo ruszyli do swoich biurek. Dla przedsiębiorców wiąże się to z koniecznością wypracowania nowych procedur, które zapewnią bezpieczeństwo ich pracownikom oraz klientom.

Zachowanie wysokiego poziomu higieny i czystości w firmie jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednia profilaktyka może znacznie zminimalizować ryzyko zarażenia COVID-19. Tymczasem to właśnie powierzchnie biurowe i hale produkcyjne są miejscami szczególnie narażonymi na szybkie rozprzestrzenianie wirusa, bowiem codziennie przebywa w nich wiele osób. To na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa.

Dezynfekcja biura

Obecność dużej grupy ludzi w zamkniętym pomieszczeniu sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów niewidocznych gołym okiem. Na każdej powierzchni dotykowej (np. klamce, włączniku światła czy poręczy) mogą znajdować się niebezpieczne patogeny. Nawet ciągłe funkcjonowanie serwisu sprzątającego, który regularnie będzie odkażał często dotykane miejsca, nie jest w stanie usunąć z nich wszystkich potencjalnie niebezpiecznych czynników.

Profesjonalna dezynfekcja biura minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu czystości w firmie. Zabieg ten pozwala zabezpieczyć budynek oraz pracowników firmy przed wirusami, a także przed alergenami, insektami czy nawet uciążliwym zapachem. Dezynfekcja w szybki i wygodny sposób oczyszcza meble, sprzęty, ściany, podłogi, a nawet powietrze w pomieszczeniu. Dociera nawet w trudno dostępne miejsca, których nie da się odkazić tradycyjnymi metodami, zapewniając przy tym najwyższy poziom czystości. Właśnie z tego powodu warto rozważyć regularne przeprowadzanie takiego zabiegu w swojej firmie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w firmie?

Regularna dezynfekcja biura to nie jedyny sposób, w jaki przedsiębiorca powinien zadbać o bezpieczeństwo swoich podwładnych. Należy stale upowszechniać wśród pracowników wiedzę o tym, jak zabezpieczyć się przez zarażeniem.

Jak chronić pracowników przed zarażeniem:

  • dbaj o to, by pracownicy zachowywali bezpieczną odległość w czasie rozmowy (1-1,5 metra),
  • zapewnij stały dostęp do dozowników z mydłem lub płynem odkażającym,
  • promuj regularne i dokładne odkażanie rąk,
  • przypominaj, by nie pracownicy nie dotykali twarzy dłońmi,
  • nakłaniaj do przestrzegania higieny kaszlu i oddychania.

W miarę możliwości należy także ograniczyć bezpośredni kontakt pracowników z klientami, przechodząc na narzędzia teleinformatyczne. Warto także zniwelować obrót gotówką i postawić nacisk na płatności bezgotówkowe.

Najważniejsza jest profilaktyka

Zadbaj o swoje biuro czy miejsce pracy nie tylko w jednorazowy sposób dezynfekując powierzchnię używalną przed wpuszczeniem pracowników do środka. Ważna jest tutaj profilaktyka, czyli zapobieganie zbyt dużej ilości rozpowszechniania się możliwych wirusów w powietrzu i na powierzchniach użytkowych. Dlatego najlepiej profilaktycznie co 7-10 dni zamgław swoje biuro i uwolnij je od wszelkiego rodzaju patogenów oraz wolnych jednostek wirusowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *