Kwas podchlorawy i jego wirusobójczość

Powstający w wyniku elektrolizy wody i soli, tzw. kwas pochlorawy początkowo służył uzdatnianiu wody, a także odkażaniu placówek medycznych w Rosji. Z czasem jednak woda elektrolizowana zyskała większą popularność w walce z drobnoustrojami. Poza właściwościami mikrobójczymi ma jeszcze jedną szalenie istotną cechę — jej atutem jest bardzo niska toksyczność dla człowieka i otaczającego środowiska. Z tego względu wodę elektrolizowaną zatwierdzono nawet, jako dopuszczalny dodatek stosowany w produktach odżywczych, mający przedłużyć ich świeżość oraz zapobiegać gniciu.

Kwas podchlorawy i jego wirusobójczość

Wielkość wirionów, czyli pojedynczych wirusów podawana jest w nanometrach. Przyjęto, że przeciętny wirus ma rozmiar oscylujący ok. 100 nm (tj. grypa, HIV), podczas gdy bakterie osiągają wielkość w zakresie 2-3 mikrometrów. Jak widzimy, są one aż od 10 do 30 razy większe niż wirusy! Co więcej, wirusy atakujące ludzkie organizmy, mogą być aż 100 razy mniejsze od komórek, na które nacierają.

Analizy wirusobójczego działania elektrolizowanej wody wykazują, że kwas podchlorawy wchodzący w skład omawianej wody, posiada silne działanie wirusobójcze. Wysoki potencjał oksydacyjno-redukcyjny (ORP) wody elektrolizowanej utlenienia kwasy nukleinowe wirusów, które zawarte są w jego nukleokapsydzie, powodując jego trwałe i nieodwracalne unicestwienie. Dodatkowo niszczy, także wypustki na powierzchni wirusów, które dezaktywują jego patogenne działanie. Mechanizmem pozwalającym na skuteczniejsze usuwanie wirusów, a jednocześnie wyróżniającym użycie wody elektrolizowanej na tle innych środków dezynfekujących (np. zawierających podchloryn sodu), jest to, że nie ma ładunku kwasu podchlorawego. Tym samym umożliwia jej to,  swobodnie przenikanie przez ścianki lipidowe wirusów osłonkowych i efektywne ich zwalczanie.

Czynniki, które wpływają na proces dezynfekcji wodą elektrolizowaną

Skuteczność w zwalczaniu wirusów, jak i bakterii zależna jest od stężenia zastosowanej substancji aktywnej (wolnego chloru) w wodzie elektrolizowanej. Istotną rolę odgrywa także jej pH, a dokładniej potencjał utleniająco-redukcyjny. Podobnie jak w zwalczaniu bakterii, wyższe ORP i jednocześnie wyższe stężenie substancji aktywnej przynosi najlepsze rezultaty w procesie odkażania z mikroorganizmów. Potwierdzono również że wraz z wydłużeniem czasu oddziaływania substancji na daną powierzchnię, skuteczność metody wykładniczo wzrasta.

Nanorysy  a zamgławianie

Przy dezynfekcji z użyciem wody elektrolizowanej istotną rolę odgrywa czystość, jak i struktura powierzchni. Według badań powierzchnie, które są zanieczyszczone związkami pochodzenia organicznego, słabiej wypadają z walce z wirusami. Egzamin dużo lepiej zdają wcześniej umyte (np. mydłem) powierzchnie (redukcja na testach wyniosła 99.9% skuteczności). Poza czystością, ważna jest także struktura powierzchni. Mogą się one składać z nanoszczeli i nanorys, które widać dopiero pod mikroskopem. Jako że wielkość wirusów osiąga do 100nm, tego typu nanoszczeliny, tworzą dla nich odpowiednie schronienie. Jako że większość powierzchni posiada właśnie taką strukturę, warto wybrać odpowiedni sposób aplikacji środka. W tym wypadku rekomendowana jest dezynfekcja metodą zamgławiania, dzięki której do trudnej powierzchni dociera znacznie więcej wody elektrolizowanej ze środkiem aktywnym. Substancja w tym przypadku zostaje równomiernie rozprowadzona po powierzchni, dokładnie wchodząc w każde, nawet najmniejsze ryski.

Wirusobójczość wody elektrolizowanej w praktyce

Woda elektrolizowana jest wirusobójcza względem wirusów, takich jak: ptasiej grypy (zwłaszcza szczepy: H5N1, H9N2 i H1N1), adenowirus (typ 5), wirus polio Sabrin, parechowirus (typ 1), ludzki norowirus (szczep: GI.4 oraz GII.4), mysi norowirus (MNV-1), wirus HVB-A, a także wirus opryszczki). Mając na uwadze działanie kwasu podchlorawego pod kątem wirusobójczym, można stwierdzić, że będzie on równie skuteczny względem wszystkich istniejących wirusów. Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie preparatu, aby dezynfekcja była skuteczna, należy użyć wody elektrolizowanej o stężeniu wynoszącym minimum 50 ppm oraz niskim pH (ok. 3-4) wody. Ze względu na możliwość występowania nanorys i nanoszczelin rekomendowaną metodą nanoszenia wody elektrolizowanej jest spryskiwanie lub poprzez zamgławianie.