Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja – różnice

W naszym języku funkcjonują pojęcia, których używamy naprzemiennie, gdy mówimy o czystości sanitarnej i odkażaniu, jednakże są one bardzo często używane niepoprawnie. Dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja odnoszą się bowiem do zwalczenia różnych organizmów. Jakie są ich podstawowe różnice?

Dezynfekcja

Jest to odkażanie, które celuje stricte w drobnoustroje i zapobiega ich dalszemu rozprzestrzenianiu się (bakterie, wirusy i zarazki) na powierzchniach i przedmiotach użytkowych. Warto jednak zaznaczyć, że dezynfekcja przedmiotu wcale nie oznacza, że jest on jałowy i mimo że zwalcza drobnoustroje, to w dalszym ciągu mogą przetrwać ich formy przetrwalnikowe. Zazwyczaj odkażane są przedmioty, które mogły mieć kontakt z chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Rodzaje dezynfekcji:

  • dezynfekcja fizyczna – przy użyciu pary wodnej o temp. 100-105 stopni Celsjusza.  Ciśnienie pary w tym celu jest zmniejszone lub normalne. Drugim sposobem fizycznego usuwania drobnoustrojów jest dezynfekcja przy użyciu promieni UV, których fale wynoszą 256 nm długości. Odkaża nie tylko powierzchnie, ale także powietrze w pomieszczeniach poddanych dezynfekcji.
  • dezynfekcja chemiczna-   przy zastosowaniu substancji takich jak np: czwartorzędowe sole amoniowe, alkohole (etylowy, izopropylowy), aldehydy (formaldehyd), związki fenolowe (krezol).  Używane są także związki metali ciężkich (srebra, miedzi i rtęci), związki halogenowe (jodyna, jodofory), fiolet krystaliczny, utleniacze, ozon i wiele innych. Skuteczność tej metody opiera się na dobraniu odpowiedniego czasu działania oraz stężenia preparatu odkażającego. Ważnym aspektem jest także odpowiedni poziom wilgotność powietrza oraz powierzchni. Chemiczne odkażanie nie daje jednak całkowitej gwarancji na pozbycie się drobnoustrojów. Dużo skuteczniejsze jest połączenie termiczno-chemiczne, które polega na połączeniu metody chemicznej z wysoką temperaturą na skażonym przedmiocie (np. wygotowywanie).
  • Biodezynfekcja – czyli zamgławianie przeprowadza się przy pomocy specjalnych wytwornic aerozoli, czyli tzw. zamgławiaczy. To właśnie one produkują mgłę złożoną z mikroskopijnych kropli preparatu dezynfekcyjnego. Krople te przez długi czas unoszą się w powietrzu, dzięki czemu wnikają w najdrobniejsze szczeliny dezynfekowanej powierzchni.

Dezynsekcja

Jest to działanie, które obejmuje czynności mające wytępić szkodliwe owady zagnieżdżające się na danym obszarze. Przy zastosowaniu dezynsekcji możemy pozbyć się stawonogów, a szczególnie: wszy, pcheł, pluskiew, karaluchów, karaczanów i prusaków itd. Stanowią one zagrożenie zarówno ze względów gospodarczych (atakują żywność), jak i sanitarnych. Dezynsekcja może zachodzić na kilka sposobów:

  • dezynsekcja fizyczna– użycie pary, ognia, gazu, gorącego powietrza, oraz promieniowania ultrafioletowego;
  • dezynsekcja mechaniczna- polega na wytrzepywaniu i wyzbieraniu;
  • dezynsekcja chemiczna- przy zastosowaniu preparatów insektobójczych;
  • dezynsekcja  biologiczna – przy użyciu innych organizmów, które stanowią zagrożenie dla niechcianych insektów;

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z owadami jest połączenie dwóch metod. Proces ten określa się „integrowaną metodą zwalczania szkodników”. Polegać może na wdrożeniu metody mechanicznej, takiej jak: odkurzanie, uszczelnianie ewentualnych szpar, a następnie włączeniu metody fizycznej, czyli np., gorącego powietrza. Ostatnim krokiem, może być rozłożenie pułapek z atraktantem, aby zwabić owady, których nie udało się wyeliminować. Proces dezynsekcji dotyczy także usuwania gniazd os i szerszeni, a także odkomarzania. Istnieje także akaryzacja, która jest procesem dezynsekcji skupiającym się na usunięciu roztoczy.

Deratyzacja

Czynność potocznie określana odszczurzaniem. Odnosi się do działań, które mają zwalczyć gryzonie. Najczęściej dotyczy szczurów i mysz. W tym przypadku wyróżniamy metody niechemiczne (tj. pułapki), chemiczne (pestycydy, trutki, antykoagulanty), a także usuwanie za pomocą ultradźwięków. Ostatnia metoda pozwala na oczyszczenie pomieszczeń z gryzoni, bez konieczności ich uśmiercania. Bardzo ważnym elementem przy usuwaniu szkodników jest monitoring ich aktywności oraz zachowanie odpowiedniej profilaktyki po ukończeniu procesu deratyzacji.

Profesjonalna pomoc

Procesy te wykonywane są w rozmaitych sytuacjach i okolicznościach. Dotyczą nie tylko codziennej profilaktyki z substancjami dezynfekującymi w naszych domach. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie sami rozwiązać problem pojawienia się szkodników i drobnoustrojów, jednakże czasami trzeba sięgnąć po profesjonalną i fachową pomoc. Przedsiębiorstwa, które świadczą tego typu usługi, bywają wzywane do dezynfekcji mieszkań po zmarłych, a także do eliminacji skutków zalań oraz pożarów. Usuwanie mikroorganizmów jest również potrzebne przy oczyszczaniu studni i zbiorników wodnych. Powszechne jest także zlecanie odszczurzania piwnic, a także obszarów osiedli mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *