Dezynfekcja siłowni

6 czerwca po długiej przerwie wznowiona została działalność siłowni i klubów fitness. Na właścicieli takich placówek zostały jednak nałożone nowe obowiązki w zakresie utrzymywania czystości. Jak powinna przebiegać dezynfekcja siłowni i jak często ją wykonywać?

Otwarcie klubów fitness i siłowni to część czwartego etapu odmrażania polskiej gospodarki. Obecny sposób funkcjonowania takich placówek jest jednak nieco inny od tego, jaki pamiętamy sprzed pandemii. Choć lokale z branży fitness zawsze dbały o wysoki poziom czystości, najnowsze zalecenia wymagają od nich rozszerzenia tego typu działań.

Zalecenia dla właścicieli siłowni i salonów fitness

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny wydały specjalne wytyczne, którymi muszą kierować się siłownie, salony fitness oraz odwiedzający je klubowicze. Nowe przepisy ograniczają m.in. maksymalną liczbę osób korzystających z obiektu. Została ona uzależniona od powierzchni danego lokalu – na każdą osobę musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych.

Właściciele placówek zostali również zobowiązani do zmniejszenia liczby dostępnych przyrządów do ćwiczeń. Między sprzętami musi bowiem zostać zachowany co najmniej półtorametrowy odstęp. Resort nakazał także, by wszyscy pracownicy siłowni nosili maseczki. Zwolnieni z tego obowiązku są jednak odwiedzający.

Dezynfekcja siłowni – jak powinna wyglądać w praktyce

Lokale z branży fitness otrzymały możliwość ogłaszania przerw na sprzątanie w czasie dnia pracy. Dezynfekcja siłowni zakłada m.in. częste odkażanie szafek, które muszą zostać zdezynfekowane zarówno przed, jak i po użyciu przez klienta.

Według nowych zaleceń siłownia ma również obowiązek zapewnić klubowiczom wygodny dostęp do środków do dezynfekcji.

Środki do dezynfekcji powinny zostać umieszczone:

  • przy wejściu do siłowni lub recepcji,
  • przy wyjściach z toalet,
  • w każdej sali do ćwiczeń.

Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki również na osoby korzystające z siłowni. Po zakończeniu ćwiczeń muszą zdezynfekować używany przyrząd.

Jak zapewnić bezpieczeństwo klientom? Właściwa profilaktyka

Kluczem do zachowania odpowiedniego poziomu higieny jest odpowiednia profilaktyka. W oczyszczeniu pomieszczeń z wszelkich wirusów, bakterii i grzybów niezastąpiona jest profesjonalna dezynfekcja, która działa nieporównywalnie skuteczniej do tradycyjnych metod sprzątania. By zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa klubowiczom, dezynfekcja siłowni i salonów w fitness za pomocą zamgławiania powinna odbywać się co 7 do 10 dni.

– Nasza firma zdezynfekowała ostatnio wrocławską placówkę marki Calypso Fitness Club. To jeden z liderów polskiego rynku fitness, znany z ogromnej troski nie tylko o bezpieczeństwo swoich klientów, ale także o środowisko. Kluby Calypso Fitness wyposażone są bowiem w specjalne urządzenia, które pozwalają odzyskiwać energię wytworzoną podczas ćwiczeń. Teraz ekologiczna siłownia skorzystała z usług ekologicznej dezynfekcji – podkreśla Rafał Tomkowicz, właściciel firmy Biodezynfekcja – Nasza firma używa bowiem wyłącznie biodegradowalnych i przyjaznych dla środowiska środków odkażających.

Warto podkreślić, że w trudnych czasach pandemii koronawirusa klienci zwracają szczególną uwagę na to, by wybierać te siłownie i salony fitness, które dbają o ich bezpieczeństwo. Regularna dezynfekcja siłowni może zatem przełożyć się nie tylko na wzrost bezpieczeństwa, ale także na rosnące zaufanie do marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *