Gdzie kupować środki do dezynfekcji?

Od początku epidemii UOKiK monitoruje rynek produktów ochrony osobistej i zapobiega pojawianiu się na nim wadliwych towarów. Organ uczestniczy również w europejskim projekcie badającym środki do dezynfekcji mające chronić przed COVID-19.

UOKiK już od marca monitoruje rynek preparatów ochrony osobistej, by eliminować z niego niespełniające wymogów środki do dezynfekcji. Organ kontroluje zarówno handel tradycyjny, jak i handel online, sprawdza także towary sprowadzane z zagranicy.

– Produkty takie jak maseczki, przyłbice, rękawice czy kombinezony ochronne to ważny oręż w walce z epidemią. Chronią nie tylko służby medyczne, ale także sprzedawców, usługodawców i nas wszystkich. Nie mogą być wadliwe czy zawodne. Podjęliśmy wiele działań, by wyeliminować z rynku te produkty, które nie spełniają wymagań i w efekcie niedostatecznie chronią przed wirusem – podkreśla Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK przyjmuje skargi na środki do dezynfekcji

Od początku epidemii do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożono ponad tysiąc skarg w sprawie środków ochrony osobistej (najczęściej maseczek, rękawic czy płynów do dezynfekcji). Większość zwracała uwagę na wygórowane ceny tego typu produktów. Pozostałe dotyczyły nierzetelnych sprzedawców i wprowadzających w błąd ofert.

UOKiK stale reaguje na zaobserwowane przez konsumentów nieprawidłowości, podejmując w tym zakresie współpracę z innymi instytucjami. Organ zamierza również uczestniczyć w europejskim projekcie badawczym, którego celem jest gruntowna analiza środków do dezynfekcji mających chronić przed COVID-19.

– Współpracujemy z wieloma instytucjami, w tym m.in. z Ministerstwem Zdrowia czy Krajową Administracją Skarbową, a także z Komisją Europejską. Weźmiemy także udział w rozpoczynającym się właśnie unijnym projekcie CASP – Corona 2020, w ramach którego środki ochrony osobistej zostaną szczegółowo zbadane w laboratoriach – zapowiada Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Celem projektu CASP – Corona 2020 jest identyfikacja zagrożeń, badanie i koordynowanie na poziomie unijnym działań organów nadzoru rynku produktów służących do ochrony przed COVID-19. Chodzi tu m.in. o maski i rękawice ochronne, a także środki do dezynfekcji.

UOKiK weźmie niebawem bezpośredni udział w badaniu masek, które mają zostać sprawdzone pod kątem przepuszczalności materiałów filtrujących. W ten sposób organ zamierza zweryfikować, czy maseczki stanowią skuteczną ochronę przed koronawirusem. Sam projekt potrwa do grudnia 2020 roku. Na podstawie jego wyników Komisja Europejska zamierza opracować szereg specjalnych wytycznych dla konsumentów.

Wadliwe produkty do dezynfekcji trafiają na rynek

Rosnący popyt na środki ochrony spowodował, że polski rynek zalewa fala wadliwych produktów. Zaledwie od 1 marca do 31 lipca podległa Prezesowi UOKiK Inspekcja Handlowa we współpracy z Krajową Administracją Skarbową wydały aż 212 opinii dla organów celnych. W efekcie na granicy zatrzymano niemal 20 mln sztuk produktów ochrony, wśród których znajdowało się 5,3 mln maseczek, 14 mln rękawic, 120 tys. kombinezonów, niemal 270 tys. gogli i 5 tys. przyłbic.

Niespełniające wymagań środki do dezynfekcji są także regularnie usuwane z sieci. UOKiK stale monitoruje polskie e-sklepy i cyfrowe platformy handlowe (np. Olx.pl czy Sprzedajemy.pl) , by eliminować z nich oferty naruszające prawo. Dzięki współpracy z portalem Allegro od marca do sierpnia udało się usunąć z niego około 140 tysięcy takich ofert. Produkty uznane za niebezpieczne zostały zgłoszone do  Europejskiego Systemu Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX.

Jak bezpiecznie kupować środki do dezynfekcji przez internet?

  • Sprawdź informacje na temat sprzedawcy i producenta, a także opinie na ich temat,
  • Przeczytaj dokładnie regulamin sklepu,
  • Porównaj ceny podobnych produktów, by wykluczyć możliwość ich zawyżenia,
  • Pamiętaj o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania towaru,
  • Złóż reklamację, jeśli produkt okaże się wadliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *