Woda destylowana a demineralizowana- różnice

Istnieje grono ludzi, którzy mylą wodę destylowaną z wodą demineralizowaną i choć faktycznie obie są substancjami poddanymi procesom oczyszczania, to jednak różni ich kilka podstawowych kwestii. Przejdźmy do meritum i wyjaśnijmy, gdzie leży ich zasadnicza rozbieżność.

Woda destylowana- co to jest?

Woda destylowana to woda, która poprzez proces destylacji została pozbawiona zarówno soli mineralnych, jak i większości substancji zanieczyszczających (tak jak: metale ciężkie, związki chemiczne, bakterie, pestycydy, a także azotany). Proces destylacji rozpoczyna się poprzez doprowadzenie wody znajdującej się w destylatorze do wrzenia, a następnie jej odparowania. Uzyskana w ten sposób para jest kondensowana w chłodnicy, ponownie do postaci ciekłej. W jej składzie znajdziemy rozpuszczone gazy jak dwutlenek węgla, tlen i azot, ale również zanieczyszczenia lotnymi substancjami pochodzenia organicznego.

Woda destylowana ma szerokie stosowanie w medycynie, np. pomaga uzyskać odpowiednie roztwory do iniekcji. Stanowi także doskonały rozcieńczalnik używany w chemii samochodowej.

Czy woda destylowana nadaje się do picia?

Mimo że woda destylowana jest oczyszczona ze szkodliwych substancji, to równocześnie nie zawiera tak istotnych dla naszego organizmu minerałów, jak: magnez, wapń, czy potas. Oczyszczona tą metodą woda traci nie tylko potrzebne nam mikroskładniki, ale również swój smak. Ostatecznie nadaje się do spożycia, wyłącznie, wtedy gdy w zasięgu nie mamy wody pitnej. Należy podejść do tego rozważnie, ponieważ,  w efekcie wypłukuje z organizmu kluczowe pierwiastki jak potas czy magnez. Dodatkowo taka woda charakteryzuje się wysoką kwasowością wynoszącą ok. 7 pH, co w konsekwencji może doprowadzić do zakwaszenia organizmu.

Woda demineralizowana co to jest?

Nazywana bywa także wodą dejonizowaną. Jest to woda, która została oczyszczona z obcych jonów, poprzez wielokrotny proces destylacji, albo przez wymianę ich za pomocą dejonizatora na jony wodorowe oraz wodorotlenowe. Pierwszy etap demineralizacji to dekationizacja, czyli wymiana wszystkich kationów na jony wodorowe. Następnie w etapie drugim odbywa się demineralizacja- proces usunięcia wszelkich soli, poprzez wymianę jonową bazującą na zasadowym anionicie w celu pozbycia się anionów. Dwutlenek węgla usuwany jest z wody w procesie odgazowywania. Uzyskana w ten sposób woda demineralizowana uzyskuje odczyn kwasowości, którego pH wynosi 5,5. Co więcej, pozbawiona jest sodu, wapna, magnezu i chloru, a także wszystkich związków mineralnych.

Zastosowanie wody demineralizowanej

Woda demineralizowana odnajduje swoje zastosowanie w rozcieńczaniu koncentratu chłodniczego. W tym przypadku, woda bogata w minerały mogłaby spowodować wytrącanie się osadów zarówno na chłodnicy, jak i pompie, co mogłoby znacznie skrócić żywotność wspomnianych podzespołów. Demineralizowaną wodę używa się także do rozcieńczania płynu do spryskiwaczy. Dzięki odpowiedniemu dawkowaniu możemy uzyskać satysfakcjonującą gęstość oraz stymulować temperaturę jego zamarzania (przydatne zimą). Dodatkowo po zastosowaniu, nie pozostawia na lakierze smug ani osadów, a powierzchnia jest lśniąca na długi czas. Z tego powodu, jest powszechnie stosowana na myjniach samochodowych (ręcznych)  oraz w segmencie car detailingu. Używana jest także w walce z ciężkimi zabrudzeniami (oleje, glony, porosty, smary i osady). Oraz znalazła szerokie zastosowanie w dezynfekcji poprzez zamgławianie, gdzie jest idealnym roztworem dla gotowego koncentratu. Z reguły zastosowane środki myjące spłukiwane są destylatami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *